Kto może być przyjęty do Zakładu?
Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego są przyjmowani pacjenci, wymagający całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, którzy w ocenie skalą samodzielności (skalą Barthel) uzyskali od 0 do 40 pkt., czyli osoby wymagające stałej i długotrwałej opieki i pielęgnacji, z deficytami samoobsługi i samoopieki, chorzy po leczeniu szpitalnym którzy wymagają pielęgnacji, rehabilitacji, przygotowania do samoobsługi.
Do Zakładu nie przyjmuje się pacjentów, u których podstawowym wskazaniem do objęcia ich opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie mimo że w ocenie skalą Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej.
Kompleksową opiekę nad pacjentami sprawuje wykwalifikowany personel medyczny. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską, ponadto opiekę sprawują lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, logopeda, terapeuta zajęciowy oraz opiekunowie medyczni. Chory ma zapewnioną także opiekę duszpasterską.
W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, gdy pacjent wymaga hospitalizacji, kierowany jest do szpitala. Podczas pobytu w oddziale szpitalnym chory ma zagwarantowany powrót do ZOL do 15 dni, tzn. że zakład przez 15 dni utrzymuje rezerwację łóżka.
Przepustka - za zgodą lekarza i jednoczesną zgodą dyrektora zakładu, pacjent może uzyskać przepustkę. Łączny czas pobytu chorego na przepustce może wynosić do 10% czasu pobytu w zakładzie w danym roku.
Pobyt w ZOL jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przez pacjenta. Pacjent ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania, wysokość opłaty miesięcznej dokonywanej przez pacjenta wynosi 250% najniższej emerytury, jednak nie więcej niż 70% jego dochodu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Opłata ustalana jest na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu pacjenta. Opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu świadczeniobiorcy przebywającego w zakładzie opiekuńczym.
Czas pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ustalany jest indywidualnie i zależy od stanu zdrowia świadczeniobiorcy i aktualnej oceny wg skali Barthel, dokonywanej przez lekarza i pielęgniarkę danego zakładu opiekuńczo - leczniczego, w dniu przyjęcia chorego do zakładu oraz na koniec każdego miesiąca. Jeżeli chory w ocenie uzyska więcej niż 40 pkt., NFZ przestaje finansować pobyt chorego, chory zostaje wypisany do domu. W takim przypadku dyrektor zakładu zawiadamia pisemnie lub/i telefonicznie świadczeniobiorcę przebywającego w zakładzie, jego przedstawiciela ustawowego, lub – za zgodą świadczeniobiorcy albo jego przedstawiciela ustawowego – inną osoba lub podmiot leczniczy, w którym świadczeniobiorca przebywa, o terminie wypisania z zakładu.
Formalności związane z przyjęciem.
Przyjęcie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ustrzeszy odbywa się na podstawie skierowania wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz dokumentów wymienionych w zakładce „ DOKUMENTY”
Z wnioskiem o wydanie skierowania do zakładu opiekuńczego może wystąpić osoba ubiegająca się o skierowanie (pacjent), albo jej przedstawiciel ustawowy.
Decyzję o przyjęciu do Zakładu wydaje Dyrektor Zakładu w porozumieniu z lekarzem udzielającym świadczeń w zakładzie w oparciu o złożoną dokumentację.
Ważne!
Chory w dniu przyjęcia musi wyrazić świadomą zgodę na pobyt w Zakładzie i udzielane świadczenia.
W przypadku chorych nie mogących wyrazić świadomie zgody na umieszczenie w ZOL (np. chorzy nieprzytomni, chorzy z zaawansowanym otępieniem) zgodę może wyrazić opiekun prawny, a w przypadku braku opiekuna prawnego, wymagana jest zgoda Sądu Rodzinnego na umieszczenie chorego w ZOL bez jego zgody.
W takim przypadku, do kompletu dokumentów do kwalifikacyji należy dołączyć:
1. W przypadku, gdy chory ma ustanowionego opiekuna prawnego:
• postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu,
• postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego.
2. W przypadku zgody sądu należy dołączyć:
• postanowienie Sądu Rodzinnego o umieszczeniu chorego bez jego zgody ( gdy postanowienie jeszcze nie zostało wydane – należy dołączyć potwierdzoną przez Sąd kopię złożonego wniosku o umieszczenie w ZOL)
Wymagane dokumenty:
W celu ubiegania się o przyjęcie do ZOL należy złożyć następujące dokumenty:
1. Wniosek o wydanie skierowania do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
Z wnioskiem o wydanie skierowania do ZOL może wystąpić:
- świadczeniobiorca (pacjent) ubiegający się o skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego,
- przedstawiciel ustawowy pacjenta,
- podmiot leczniczy za zgodą świadczeniobiorcy lub przedstawiciela ustawowego,
- Sąd Rodzinny
2. Skierowanie do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego - wystawione wyłącznie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
3. Wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez:
- pielęgniarkę ubezpieczenia zdrowotnego (np. POZ),
- pielęgniarkę podmiotu leczniczego, w którym świadczeniobiorca ubiegający się o skierowanie do ZOL przebywa.
4. Zaświadczenie lekarskie.
5. Karta oceny świadczeniobiorcy kierowanego do zakładu opiekuńczego (skala Barthel) wystawiona przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgniarkę ubezpieczenia zdrowotnego.
6. Ocena ryzyka związanego ze stanem odżywienia (NRS).
7. Skala Glascow – dotyczy pacjenta, który w ocenie skalą Barthel uzyskał 0 punktów.
8. Krata kwalifikacji do żywienia dojelitowego wystawiona przez Szpital lub Poradnię żywieniową – dotyczy pacjenta, który nie przyjmuje posiłków drogą doustną, jest żywiony dojelitowo przez sondę lub PEG.
9. Karta kwalifikacji pacjenta do przewlekłej wentylacji wystawiona przez lekarza anestezjologa - dotyczy pacjenta wentylowanego mechanicznie.
10. Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie do ZOL albo osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt w zakładzie, w szczególności:
a) decyzję organu emerytarno-rentowego ustalającego wysokość emerytury albo renty – do decyzji należy dołączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do ZOL na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie przez właściwy organ emerytarno-rentowy ze świadczenia, zgodnie z odrębnymi przepisami,
b) decyzję o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej
11. Kserokopia kart informacyjnych z pobytu w szpitalu.
Świadczeniobiorca składa skierowanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami bezpośrednio do wybranego przez siebie zakładu opiekuńczego. Dokumenty należy złożyć w oryginale (w przypadku decyzji emerytalnej oraz kart informacyjnych z pobytu w szpitalu może być kserokopia).
WAŻNE
Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano chorobę Alzheimera, zespól psychoorganiczny, dodatkowo należy dołączyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym o profilu ogólnym wystawione i podpisane przez lekarza psychiatrę.
Przyjęcie pacjentów do ZOL odbywa się po dokonaniu kwalifikacji wg kolejności zgłoszenia, z tym, że pacjenci zakwalifikowani jako stan pilny przyjmowani są w pierwszej kolejności.
O fakcie zakwalifikowania do zakładu oraz miejscu na liście oczekujących pacjent lub jego opiekun informowany jest listownie lub telefonicznie.
O terminie przyjęcia do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego pacjent lub opiekun pacjenta zostanie powiadomiony telefonicznie.
Pacjent lub jego opiekun zobowiązani są poinformować Dyrektora ZOL o rezygnacji z kolejki do ZOL czy umieszczeniu w innym zakładzie lub zgonie chorego.
Przy przyjęciu do ZOL powinien być obecny opiekun chorego.
Przy przyjęciu należy mieć ze sobą dowód osobisty pacjenta oraz aktualny dokument stwierdzający wysokość dochodu chorego.
Lista rzeczy, które pacjent powinien posiadać przy przyjęciu do zakładu:
1. piżamy - 3 komplety
2. środki higieny osobistej:
• balsam do ciała lub oliwka
• krem do twarzy
• nożyczki do paznokci
• grzebień
• szczoteczka do zębów, pasta do zębów
• pojemnik na protezę, preparat do mycia protez
• maszynka do golenia, nożyki do golenia
• pianka do golenia, woda po goleniu
Rodzina jest zobowiązana do zapewnienia i dostarczania w/w środków higienicznych po uzyskaniu informacji od personelu o ich braku.
Personel nie wykonuje zakupów w/w rzeczy.